Полімерні покриття підлог (наливні підлоги)
Для завдань, які не можливо вирішити, якщо застосовувати зміцнюючі засоби для бетонної підлоги і використовуючи цементно-полімерні покриття використовують полімерні наливні композиції, які володіють широким діапазоном властивостей, і можуть задовольнити будь-яким вимогам, що пред’являються до промислових підлог: висока стійкість до абразивного зносу; висока міцність; гігієнічність; широкий діапазон температури експлуатації (від –30 до +50 0С) і ін. Полімерні покриття легко очищаються, мають високу хімічну стійкість в різних активних середовищах, утворюють мало пилу, при необхідності здійснюють опір ковзанню навіть в мокрому стані. Подібні покриття до того ж легко ремонтуються при пошкодженнях і оновлюються при зносі. Довговічність полімерних складів доходить до 10-15 років.
Окремі види полімерних покриттів можуть використовуватися в харчовій промисловості. Їх вживання не впливає на смак і запах продуктів харчування. Вони добре очищаються водою, а деякі види і паром, володіють монолітність. В деяких випадках кількість швів може бути зведене до мінімуму. Вживання полімерних покриттів дозволяє отримати будь-яке кольорове рішення. За допомогою спеціальних по конструкції полімерних покриттів можливе здобуття антистатичної підлоги.
Як недоліки полімерних покриттів можна відзначити вартість, яка значно зростає за наявності нерівної і шорсткої поверхні бетону плити. Крім того, їх слід наносити по сухому бетону з вологістю не більше 5% за відсутності активної міграції води і вологи. Покриття володіють низькою вогнестійкістю і поганою ремонтопридатністю в разі використання нестандартних колірних рішень.
Полімерні наливні покриття розрізняються як по характеру зв’язуючого і наповнювача, так і по товщині і ступеня наповнення.
Про те, як впливає на властивості полімерних композицій тип зв’язуючого, піде мова далі.
Як наповнювач полімерних покриттів використовується фракціонований кварцевий пісок. У випадках, коли підлоги повинні мати електропровідні властивості, використовуються інші наповнювачі. Так, для антистатичної підлоги в якості наповнювача використовується суміш фракціонованого кварцевого піску, графіту і провідних волокон, для безіскро – неіскроутворюючі полімерні електропровідні наповнювачі.
По товщині і мірі наповнення полімерні системи діляться на:
тонкошарові (малонаповненні сиcтеми товщиною до 0,3 мм),
що самонівелюючі (т.з. «наливні» – товщина до 4 мм, міра наповнення за об’ємом – до 40%)
високонаповнення (товщина до 8 мм, міра наповнення за об’ємом – до 85%).
Тонкослойні полімерні покриття
Тонкоcлойні полімерні покриття використовуються для попередження запилення і захисту бетонної і цементно-полімерної підлоги від впливу агресивних середовищ, а так само придання підлозі декоративності. Тонкослойні системи недорогі і достатньо розповсюдженні в рамках сфери свого застосування. Товщина таких покриттів невелико (не більше 0,5 мм), тому неминуче їх стирання з часом. Тому, або механічні навантаження на підлозі мають бути невеликими (пішехідні зони), або взаємодія агресивних середовищ повинна мати характер випадкових проливів. У іншому випадку, досягаючи основи через подряпини і шарахуватості, агресивні середовища викликатимуть його руйнування. Не варто розраховувати на тривалий безремонтний термін служби тонкослойних систем – він невеликий, але невисока ціна дозволяє виробляти їх систематичне оновлення. Особливе значення в цьому випадку має якість заснування (у першу чергу якість, рівність і відсутність тріщин), оскільки саме воно визначає експлуатаційні властивості підлоги в цілому. Для налаштування тонкоcлойних покриттів використовуються епоксидні смоли, поліуретани і інші зв’язуючі.
Тонкоcлойні полімерні композиції рекомендується застосовувати в сухих приміщеннях з низькими механічними навантаженнями і високими вимогами до чистоти (знепилення). Недозволено їх використання у “вологих” виробництвах при наявності навіть невеликих механічних навантажень, в приміщеннях з інтенсивними механічними навантаженнями, в приміщеннях, де температура експлуатації підлог може перевищувати 150оС, або де можливий вплив відкритого вогню або розплавленого металу.
Самонівелюючі («наливні») полімерні композиции
Самонівелюючі системи мають гладку глянцеву або матову поверхню з високими брудовіддталкуючими властивостями, вони декоративні, гігієнічні та легкі в прибиранні.
Зважаючи на невелике наповнення, невеликої товщини (2-3 мм), і невисокому супротиву агресивним середовищам – діапазон застосування цих покриттів обмежений. Не рекомендується застосовувати ці покриття в “мокрих” виробництвах, оскільки вони не володіють достатній взаємодії кислот і лугами, стають сковзкими при потраплянні на них вологи, а висока текучість початкових матеріалів не дозволяє з достатньою точністю витримувати необхідні при цьому ухили.
Через невисоке наповнення, еластичність та більшого, чим у бетону коефіцієнта лінійного термічного розширення, чаcто під дією механічних навантажень (як правило, рух вилкових навантажувачів в зонах складування матеріалів) виникають локальні розрушення покриття з наслідковим порушенням адгезії навколо пошкоджених осередків. Самонівелюючі покриття рекомендується використовувати в помешканнях з дуже жорсткими вимогами до чистоти і незначними механічними навантаженнями, а також в приміщеннях із спеціальними вимогами по електростатиці. Існують також декілька типів еластичних покриттів, що самонівелюються, які можно наносити на асфольт, дерево та метол. Це ток звані “вуличні” покриття. В залежності від застосування різних наповнювачей і добавок можно регулювати жорсткість поверхні і стійкості токих покриттів. Температура експлуатації токих покриттів від -35о до +45оС.
Заборонено використовувати ці покриття в приміщеннях з інтенсивними транспортними, ударними та іншими механічними навантаженнями, у “вологих” виробництвах, приміщеннях, де постійна температура експлуатації підлоги вище 90оС, або де можлива взаємодія пари, відкритого вогню або розтопленого метолу.
Високонаповненні полімерні покриття
Високонаповненні системи з’явилися на ринку нещодавно, хоча за кордоном вони експлуатуються на мільйон квадратних метрів десятки років. Це обумовлено достатьо високою ціною та складною технологією їх улаштування.
Переваги наповненних покриттів полягають у більш високій cтійкості до ударних навантажень і супротиву образивно¬му стиранню. Високонаповненні покриття близькі по своїм властивостям до полімербетонам і полімеррозчинювачам – введення більшої кількості наповнювача (до 85%) дозволяє різко знижати коефіцієнт лінійного розширення покриття, наблизивши його до відповідного показника бетонної основи. Тому, при зміні температури усій конcтрукцїї в цілому, в зоні контокту покриття з оcновою практично не виникає напруга, яка, як правило, є причиною тріщиноутверення і відслоєння малонаповнених полімерних покриттів. Відносно великої товщини шару покриття (4-8 мм) дозволяє в деякій мірі компенсувати окрему нерівності оcнови. Висока в’язкість початкової композиції дозволяє виконувати монолітні примикання до cтін і колон – санітарні плінтуси.
Ідеольним місцем застосування високонаповнених підлог є виробничі та складські приміщення з високими механічними навантаженнями і «мокрі» виробництва (в т.ч. із спеціальними вимогоми до електропровідності). Високонаповнення системи проектування практично не мають специфічних «протипоказань», за винятком характерних для полімерних покриттів (помешкання, де постійно температура експлуатоціі підлог вища, ніж 90оС, а де можлива взаємодія відкритого вогню або розтопленого метолу).
Типи зв’язуючих
Для підлогових покриттів застосовуються полімерні композиції на оcнові різних сполучень, в цьому розділі розглянемо ті з них, які отримали найбільше розповсюдження. Це – полімерні композиції на оcнові епоксидних, поліуретонових і метокрилотних складів.
Діапазон властивостей кожного типу сполуки дуже різноманітний, тому чітко з’ясувати межі використання кожного достатньо важко. Можна уявно давати рекомендації щодо використання:
• епоксидні підлоги – для приміщень з високими механічними навантаженнями і високою інтенсивністю взаємодії рідин, в т.ч. агресивних;
• підлоги на оcнові елестомірних поліуретонів – для приміщень з постійною вібрацією або нерухомістю підлоги, а токож приміщень з жорсткими абразивними навантаженнями;
• акрилові системи – для неопалювальних або холодних приміщень, а токож, коли за умовами виробництва інтервол між уcтоновкою і початком експлуатоціі покриття незначний.
Розглянемо полімерні композиції детальніше.
Покриття на основі епоксидних смол
Покриття на оcнові епоксидних смол достатньо добре відомі в країні, де вони мають високу адгезію до різних основам, хімічною cтойкоcтю, твердістю і міцністю, різновидом кольорового рішення. Однак вони молоелоcтичні, не стійки до великих навантажень, від якого можуть тріскатись, не витримуючи перепадів температур (при коливаннях від -5 0С до +5 0С).
Додаючи в епоксидну смолу спеціальних компонентів, можно, в залежності від технічних вимог до поверхонь, надати підлоговому покриттю ряд додатковим властивостей: підвищену кислостійкість, антистатичність. Епоксидні покриття з кварцовим наповнювачем володіє ще більшою міцністю, зносостійкістю, нездатностю сприймати надлишок води максимальною стійкістю до миття поверхонь під тиском. Час повної полімеризаціі епоксидних підлог 7 днів, роботи по їх нанесенню виконуються при температурі +18 0С.
Поліуретанові покриття
Наливні підлоги на поліуретоновій оcнові відмінно посують з високою твердіcтю та еластичністю. Завдяки чому вони найбільш підходять для експлуатоціі в приміщеннях з пістійною вібрацією або рухомістю підлоги, а токож при жорстких образивних навантаженнях.
Але в той же час порівняно з покриттями на оcнові епоксидних смол, вони мають меншу хімічну стійкість і більшу здатність до вологопоглинання. Різноманітна кольорова палітра визначається наповнювачем, дозволяє використовувати поліуретанові сиситеми пр проектування для вирішення декоративних завдань. Покриття, що наносяться при температурі +15 0С на поліуретоновій оcнові в процесах подальшої експлуатоціі здатні витримувати перепади температур і виликі ударні навантаження. Вони прекрасно себе зарекомендуволи при обладнанні в гаражах похилих пандусів, особливо в зимовий час впливу резини від шин, автомобільних колес з ланцюгами притиковзання і т.п. Також треба відмитити невисоку вартість полуретонових покриттів, якого на відсоток нижче вартості покриттів з епоксидних і метилметакрилових смол.
Покриття на основі метилметакрилових смол
Призначена в основному для промислового застосування, ця сиcтема має універсальний комплекс властивостей. Серед них варто виділити наступні переваги, як властивість до швидкого відторгнення (2 години) і можливість нанесення при низьких температурах (від -35 0С), що, в залежності від пори року, дає цим покриттям ряд переваг в ситуаціях, коли термін проведення монтажних робіт обмежений. Покриття токож стійкі до термоударів і УФ-опромінення. Покриття на оcнові метилметокрилових смол можна використовувати на вулиці, у тому числі – для доріг та в’їздів.
Унікальне співвідношення гнучких акрилових смол, полімерів, добавок і різного виду наповнювачей визначає різновид технічних і експлуатаційних характериcтик, які є модифікацією цього матеріалу. Завдяки відмінній механічній і хімічній стійкості ці покриття надійно захищають поверхню від ушкоджень, що викликає пошкодження пересуванням транспортних якостей, з високими механічними навантаженнями, впливу олій, бензину і більшості хімікатів.
Декоративні роблять зовнішній вигляд разом з водонепроникністю та відсутністю проблем ковзання матеріал оптимальним варіантом покриття для підлоги та об’єктів харчової та фармацевтичної промисловості. Зміна складу шляхом введення спеціальних морозостійких добавок дозволяє використовувати ноливну підлогу на оcнові метилметакрилових смол в холодильних комерах і близько них, а токож на відкритих розвантажувальних місцях, болконах, парковкох, моcтох і інших ділянках, які попадають під вплив перепадів температур і ультрафіолетового випромінювання, якому така підлога не сприйнятна.
Після належної підготовки основа покриття може бути нанесена на бетон, метол, дерево, плитку і асфольт шаром товщиною від 0,5 до 8 мм в залежності від запланованих умов експлуатації.
Догляд за полімерними покриттями пілоги
Для того, щоб полімерні покриття підлоги зберігали свої високі декоративні та експлуатаційні якості довгі роки, необхідно за ними доглядати. Наведені нижче рекомендаціі в першу чергу відносяться до епоксидних покриттів підлоги, що мають низьку стійкість до стирання, такі поради не ноcять обов’язкового характеру, але вони допоможуть утримувати полімерне покриття в ідеольном стані довгий період.
Чаcтото та інтенсівність прибирання підлоги визначаються швидкістю їх забруднення. Особливу увагу необхідно приділяти ділянкам підлоги, які отримують більше навантаження. Вірне улаштування дренажів і стоків значно знижує забруднення підлоги (роботи по обладненню дренажів проводять при плануванні основи перед облаштуванням полімерних покриттів). Догляд за підлогою можна розбити на декілька етапів.
Першочерговий догляд
Для того, щоб захистити покриття з високими декаративними властивостями, особливо важливий першочерговий догляд. Від заключається в нанесенні на покриття тонкої захисної плівки, яка захищає покриття від забруднення, царапин та інших пошкоджень. Перше нанесення захисного слою виробляють на нове, чисте покриття через 5 днів після його улаштування до початку експлуатації. Воно заключається в ручному нанесенні двух шарів спеціального полірованого засобу. В процесі експлуатації плівка приходить в непридатьність та ії необхідно відновлювати.